innholdstype

Pressemelding

Høyres alternative statsbudsjett 2010

- Høyres alterntive statsbudsjett for 2010 gir ny vekst og trygge bedrifter, et løft for utdanning og forskning og et krafttak på samferdsel. Norge har ikke råd til å vente med å ta viktige veivalg, og da kan heller ikke Regjeringen ta seg råd til det, sier finanspolitisk talsmann Jan Tore Sanner.

Høyre-TV har snakket med en rekke av Høyres fraksjonsledere om hva som er prioriteringene på hvert område i Høyres alternative statsbudsjett for 2010:

Justis:
André Oktay Dahl om prioriteringer på justis

Energi:
Siri Meling om prioriteringer på olje og energi

Skole:
Elisabeth Aspaker om prioriteringer på skole

Helse:
Bent Høie om prioriteringer på helse

Næring:
Svein Flåtten om prioriteringer på næring

Arbeid og sosial:
Torbjørn Røe Isaksen om prioriteringer på arbeid og sosial

Kommune-Norge:
Trond Helleland om prioriteringer for kommune-Norge


Høyre vil trygge arbeidsplassene ved å skape større rom for jobbskaperne og bedriftene.

- Regjeringen er redd for industridød, men venter minst ett år med å gjøre noe for å hindre det. Høyre vil handle allerede nå. Det må vi, for å sikre trygge jobber og varig velferd, sier Jan Tore Sanner.

I valgkampen lovte Høyre å satse på skatt, skole og samferdsel. Løftene innfris nå med en ekstra kunnskapsmilliard for bedre skole og mer forskning, og en egen veimilliard for å ruste opp norsk veinett.

400 millioner i kompetanseløft til lærerne

- Kristin Halvorsens jobbytte gjør henne til Høyres budsjettvinner. Det ble hun ikke med finansminister Halvorsens budsjett. Vi foreslår 400 mill kr til et kompetanseløft for lærerne. Flere elever skal rustes for arbeidslivet, eller studier ved universiteter og høyskoler som av Høyre får økte bevilgninger, sier Jan Tore Sanner.

Ansvarlige skattelettelser
Ansvarlige skatteletter er nødvendig for å sikre bedriftenes konkurranseevne og trygge jobber. Omlag 6 mrd kr i lavere skatt gir et løft for bedriftene for å få flere i arbeid. Arveavgiften fjernes helt, nær 100 000 færre vil betale toppsskatt og formueskatten senkes for bedrifter og boligeiere med 2,5 mrd kroner.

- Mer av jobbveksten må komme i privat sektor. Det er derfor nødvendig med tiltak som kan føre til bedre konkurranseevne og et lavere skattetrykk, fortsetter Sanner.


Utgiftseksplosjonen må stoppes

Regjeringens oljepengebruk tærer på fellesformuen og undergraver samtidig konkurranseevnen til bedriftene våre. Det er nødvendig å bremse oljeavhengigheten. Høyre starter i 2010 ved å kutte bruken av oljepenger med 2 mrd kr.

Velferdsstaten står overfor store utfordringer. Vi trenger nyskapning og nytenkning i offentlig sektor for å sikre varig velferd. Nye løsninger, som kjøp av private helsetjenester vil gi minst 25 000 flere syke den behandling de har krav på i 2010. Den skremmende veksten i sykefravær og uføre må stoppes. Høyre gjør grep for å bremse den eksplosive økningen av trygdeutgifter. Ytelsene ligger fast, men det trengs økte krav til aktivitet og bedre kontroll.

- Stadig flere faller utenfor arbeidsmarkedet. Alle er ikke med, alle har ikke arbeid. Vi vil ha krav om aktivitet, og at det skal lønne seg å jobbe. Veien til NAV er for kort, og veien vekk er for lang, fortsetter Sanner.

-  Vi må investere i ny vekst, og ta de nødvendige grepene allerede nå. Det gjør Høyre.  Bare det kan sikre trygge jobber og varig velferd, avslutter Jan Tore Sanner.

Les vedleggene for å se hele budsjettet og Høyres prioriterte satsningsområder.

Medieklipp om Høyres alternative budsjett

- Ute av kontroll
- Sykefraværet og uføretrygdingen er ute av kontroll, sier Høyres Jan Tore Sanner.
Finansminister Sigbjørn Johnsen viser vilje, men ingen plan. Hele saken

Vil bruke 150 millioner mer på barnehage
Høyre foreslår i sitt alternative budsjett å gi kommunene 150 millioner kroner for å hjelpe foreldre som ikke har råd til å ha barn i barnehager. Hele saken

Høyre vil ha kontroll på trygdeveksten
Høyre foreslår i sitt alternative budsjett økt kontroll og strengere krav for å redusere veksten i trygdeutbetalingene. Hele saken

Vil kutte i sykepengene
Veksten i trygdeutgiftene øker kraftig, og i sitt alternative budsjett som legges fram torsdag, foreslår Høyre en økt kontroll og strengere krav for å redusere de store utgiftene. Hele saken

Skrevet av Jan Tore Sanner

ikon for printer Utskriftsvennlig versjon Del og tips Del denne artikkelen