Pressemelding
Høyre krever ny pakke på 15 milliarder kroner
Høyre vil ha en tiltakspakke på 15 milliarder kroner for å trygge arbeidsplasser i bedriftene. Det viktigste grepet i tiltakspakken er redusert arbeidsgiveravgift.
Den økonomiske krisen har forverret seg siden regjeringens forrige krisepakke.
Høyre lanserer derfor nye tiltak for å bedre lønnsomheten og trygge arbeidsplassene i små og store bedrifter. Ekstraordinære tider krever ekstraordinære tiltak.
1. Høyre vil redusere arbeidsgiveravgiften med 2,5 prosentpoeng
Arbeidsgiveravgiften er en avgift på de ansatte i bedriften. Det gir press på lønnsomheten og gjør det vanskeligere å beholde gode medarbeidere. Høyre foreslår å kutte arbeidsgiveravgiften med 2,5 prosentpoeng. Tiltaket bør i første omgang gjelde i ett år fra 1.juli 2009. Dette reduserer norske bedrifters kostnader med rundt 11,6 mrd kr.
2. Høyre vil redusere arveavgift og formuesskatt for familiebedriftene
I første omgang reversere økningen regjeringen fikk vedtatt for 2009. (ca 0,8 mrd kr)
3. Høyre vil øke minstefradraget med 3500 kr for alle ansatte
Dermed vil også personer uten store boliglån få bedre økonomi. Tilsvarer skattelette for vanlige ansatte på 1,6 mrd kr.
4. Mer til kunnskap og forskning for at Norge skal komme styrket ut av krisen
For 2009 foreslår Høyre 1,4 mrd kr ekstra til kunnskap og forskning.
Blant tiltakene er:
- Økte basisbevilgninger til universiteter og høyskoler (500 mill kr)
- Styrke Bedriftsintern opplæring (200 mill kr)
- Program for basiskompetanse i arbeidslivet (100 mill kr)
- Lese, skrive – og regneopplæring i kommunene (50 mill kr)
- Styrke SkatteFunn for å øke satsingen på forskning i bedriftene
Samlet beløper pakken seg til rundt 15 mrd kr
Forslaget fra Høyre får støtte fra NHO, HSH og Bedriftsforbundet, som mener det vil slå svært positivt ut for små og mellomstore bedrifter.
Les detaljer i PDF-vedlegg i kolonnen til høyre.
Utskriftsvennlig versjon
Pressemelding - Høyres krisepakke på 15 mrd kroner