Program
Høyres stortingsprogram 2009-2013: Kapittel 5 - Arbeidsliv og næringsliv
Høyres mål er et variert og lønnsomt næringsliv som trygger velferden og gir sikre og interessante jobber. Det viktigste er å senke skatteregningen og å skape optimisme gjennom å legge til rette for trygge arbeidsplasser og nye bedrifter.
Høyre vil føre en skattepolitikk som gjør det mer lønnsomt for alle å arbeide. Høyre legger spesielt stor vekt på å gjøre det mer lønnsomt å jobbe for dem med lav og vanlig inntekt og å redusere skatten for dem som sier ja til å jobbe overtid.
For Høyre er målet at alle som ønsker å arbeide, skal få anledning til det. Arbeid er grunnlaget for velferd, trygghet og selvstendighet. Høyre vil derfor føre en politikk som trygger arbeidsplassene og som gjør det lettere å skape nye arbeidsplasser. Selv om det på lang sikt og i enkelte sektorer vil være behov for arbeidskraft, vil arbeidsledighet i perioder også være et problem i Norge. For Høyre er en aktiv næringspolitikk et avgjørende virkemiddel for å trygge jobber og å sikre dem som står utenfor arbeidslivet, en ny sjanse til å komme i arbeid.
Økonomisk vekst er avgjørende for å kunne videreutvikle velferdssamfunnet. Høyre vil derfor føre en dynamisk skattepolitikk med lavere skatt på lønnsinntekter og på arbeidsplasser for å stimulere veksten i økonomien.
Norsk næringsliv kan ikke bli konkurransedyktig ved å betale minst mulig for arbeidskraften, men ved at Norge satser sterkt på utdanning og forskning, samt at vi har en god og effektiv offentlig sektor som finner nye løsninger for å utvikle seg. Det må bli enklere å skape arbeidsplasser, regelverket må forenkles og særnorske skatter og avgifter som svekker bedriftenes konkurranseevne, må trappes ned.
For å dekke det langsiktige behovet for arbeidskraft i Norge vil Høyre legge til rette for nødvendig arbeidsinnvandring. Det er spesielt viktig å sikre tilgangen på kompetent arbeidskraft og å legge avgjørende vekt på bedriftenes og virksomhetenes behov.
De fleste arbeidsplassene finnes i små og mellomstore bedrifter landet over. Høyre vil ha en skatte- og avgiftspolitikk som gjør det lettere å være gründer og småbedriftsleder, samt arbeide for å redusere regel- og skjemaveldet. Fremtidenes arbeidsplasser blir skapt av enkeltmennesker som tør og vil satse på ideer som de mener vil løse problemer og være bedre enn dagens løsninger. Høyre mener at det skal lønne seg å lykkes.
Høyre vil styrke norsk næringsliv ved å føre en ansvarlig og langsiktig økonomisk politikk som styrker norsk konkurranseevne ved å legge til rette for mer næringsrettet forskning og utvikling, ved å satse sterkere på utbygging av vei og annen infrastruktur, og ved å føre en utdannings-, forsknings- og arbeidsmarkedspolitikk som sikrer kompetent arbeidskraft for fremtiden.
Norge har også mange store og ledende bedrifter innenfor ulike næringer. Høyre mener det er viktig å trygge disse bedriftene og arbeidsplassene, både fordi de bidrar til velferden og fordi de gir næring til en underskog av småbedrifter som kan vokse og utvikle seg.
Staten er i dag en stor eier i norsk næringsliv. Høyre ønsker å redusere det samlede statlige eierskapet. Høyre legger til grunn at det beste vil være et sterkt og spredt privat eierskap. Statlig eierskap kan i noen tilfeller begrunnes ut fra særlige nasjonale hensyn, f.eks. å sikre hovedkontorfunksjoner. Det statlige eierskapet må være forutsigbart og profesjonelt.
5.1 For å styrke norsk konkurranseevne vil Høyre:
- føre en stabil, langsiktig og forutsigbar økonomisk politikk.
- sørge for at veksten i offentlige utgifter ikke øker mer enn veksten i bruttonasjonalproduktet.
- sikre et stabilt rentenivå og en stabil kronekurs.
- sikre at avkastningen fra Pensjonsfondet i større grad brukes til samferdsel, forskning og utvikling og til vekstfremmende skatte- og avgiftslettelser.
- føre en skolepolitikk med vekt på kunnskap og grunnleggende ferdigheter.
- øke satsingen på forskning og utvikling.
- øke satsingen på forsknings- og utviklingskontrakter (FoU-kontrakter) mellom næringslivet og det offentlige.
- modernisere offentlig sektor.
- bygge ut vei, jernbane og annen infrastruktur.
- føre en innvandringspolitikk som gjør det lettere med arbeidsinnvandring til Norge også fra land utenfor EØS-området.
- redusere det statlige eierskapet i norsk næringsliv betydelig.
5.2 For å gjøre det mer lønnsomt å jobbe vil Høyre:
- føre en politikk som gjennom skattenivå og stønadssystemer sikrer at det alltid lønner seg å jobbe.
- sikre at ingen betaler over halvparten av sist tjente krone i skatt.
- øke minstefradraget.
- heve innslagspunktet for toppskatten slik at folk med vanlige inntekter ikke må betale toppskatt.
- motivere flere til å stå i arbeid til fylte 67 år ved å ilegge lavere inntektsskatt fra 62 år.
- fjerne avkortingen i pensjonen for personer over 67 år som ønsker å fortsette å jobbe.
- redusere det høye norske avgiftsnivået.
- øke frikortgrensen.
- gi anledning til skattefri avsetning til kompetansefornyelse i bedriften på lik linje med avskrivninger bedriftene får for maskiner og annet.
- gjøre det mer lønnsomt å investere i nye maskiner og ny miljøteknologi gjennom gunstigere avskrivningssatser.
5.3 For å gjøre det lettere å drive bedrifter og å skape nye arbeidsplasser vil Høyre:
- fjerne den særnorske formuesskatten ved først å fjerne skatten på arbeidende kapital og heve bunnfradraget.
- fjerne arveavgiften.
- gjøre det lettere for gründere å få tilgang på kapital og relevant informasjon i oppstartsfasen.
- at entreprenørskap skal være en del av utdanningsløpet også innenfor de tradisjonelle offentlige omsorgsyrkene.
- stimulere til mer forskning i næringslivet ved å utvide SkatteFUNN-ordningen.
- kutte bedriftenes kostnader knyttet til regel- og skjemaveldet.
- ha en årlig melding om status for forenklingsarbeidet.
- trekke næringsdrivende inn i arbeidet med å forenkle offentlig sektor og prøve ut nye ordninger før de settes i funksjon.
- redusere kravet til oppbevaringstid i bokføringsloven.
- oppheve revisjonsplikten for små aksjeselskaper.
- at det skal lønne seg for kommunene å drive en næringsvennlig politikk ved at de får beholde deler av selskapsskatten lokalt.
- gå gjennom regler og organisering av søknadsprosessen for ekspertinnvandrere for å sikre raskere tilgang på høykvalifisert arbeidskraft.
- lette arbeidsinnvandringen ved å etablere et felles servicesenter for politi, UDI, NAV og skatteetaten.
- at selvstendig næringsdrivende får like rettigheter knyttet til foreldrepermisjon og barns sykdom som arbeidstakere.
- utvide adgangen til midlertidige ansettelser.
5.4 For å få god og aktiv konkurranse i markedet vil Høyre:
- styrke Konkurransetilsynet som selvstendig myndighetsorgan.
- styrke konkurransen om offentlige anskaffelser.
- fjerne regjeringens rolle som ankeinstans for Konkurransetilsynet ved å etablere en uavhengig klagenemnd for konkurranse.
- sikre at Konkurransetilsynet også undersøker konkurranseforholdene i lokale markeder.
- styrke tilsynet med og etterlevelsen av det offentlige anskaffelsesregelverket.
- heve grensen for moms- og tollfritak fra 200 til 1000 kroner.
5.5 Selveierdemokrati og maktspredning:
Høyres mål er å styrke selveierdemokratiet. Det viktigste er å sikre flest mulig mennesker muligheten til å eie sin egen bolig, drive sin egen bedrift og være med som medeier i næringslivet.
Den norske tradisjonen hvor svært mange eier sin egen bolig fremfor å leie, er positiv. Høyre sier derfor nei til å gjøre boligen til et skatteobjekt.
Høyre vil gjennomføre nye reformer for å styrke selveierdemokratiet. Norge er blant de land i den vestlige verden hvor færrest ansatte er medeier i egen bedrift. For å styrke det private eierskapet og å spre makt vil Høyre gjøre det gunstigere for medarbeidere å bli medeier i egen arbeidsplass.
Både samfunnsøkonomisk og prinsipielt vil det være et gode dersom mer av sparingen finner sted på private hender. Høyre vil derfor føre en politikk som gjør det mer lønnsomt å spare, enten det dreier seg om unge som sparer til egen bolig eller voksne som sparer til egen alderdom.
For å styrke selveierdemokratiet vil Høyre:
5.6 Fiskeri og havbruk:
Høyres mål er en lønnsom fiskeri- og havbruksnæring. Det viktigste er å sikre en bærekraftig ressursforvaltning og bedre rammebetingelser.
Fiskeri og havbruk er meget viktige næringer for Norge, og ikke minst havbruket har hatt en stor vekst. Høyre mener det er avgjørende å sikre videre utvikling i disse næringene gjennom forutsigbare rammebetingelser og en åpning for jevn vekst over hele landet.
Fremtidsmulighetene for havbruk er store, og næringen kan både utvides gjennom oppdrett av nye arter og ved at det utvikles andre bruksområder enn mat. Høyre er særlig opptatt av å sikre en god, fremtidsrettet og bærekraftig forvaltning av fiske- og oppdrettsressursene og å sikre Norge en stabil og god markedsadgang.
For å styrke fiskerinæringen vil Høyre:
For å styrke havbruksnæringen vil Høyre:
5.7 Jordbruk og skogbruk:
Høyres mål er et mer lønnsomt og fremtidsrettet jordbruk og skogbruk i hele landet. Det viktigste er å gi næringene nye muligheter til å utvikle seg og redusere avhengigheten av offentlig støtte.
Omstillingene i jordbruket og oppbyggingen av norske skoger skal tilrettelegge for lønnsom ivaretakelse av målene i klimapolitikken og langsiktig ressursforvaltning.
Landbruket utgjør et viktig fundament for bosetting og kulturlandskap i Norge, men legger også grunnlaget for annen næringsvirksomhet landet over. Derfor må næringen og statlige myndigheter legge til rette for fortsatt modernisering av driften slik at næringen blir best mulig rustet for fremtiden. Høyre mener staten fortsatt skal gi økonomisk tilskudd til landbruket, men slike tilskudd må være mer målrettede og mindre byråkratiske enn i dag.
Idealet om den frie og selvstendige bonden står sterkt i Høyres ideologi. Høyre vil arbeide for å styrke respekten for eiendomsretten og for å gi bøndene og skogbrukerne større frihet til å forvalte egen eiendom. Utmarksressursene utgjør et betydelig verdiskapingspotensial, og Høyre vil trygge grunneiernes rettigheter til jakt og fiske, mineralforekomster og skogsressurser.
Landbruket skal ivareta flere oppgaver; alt fra å ta vare på kulturlandskapet og sikre matvareberedskapen til å sikre tilgangen på trygge matvarer. Høyre vil føre en politikk som tar sikte på å gjøre det enklere å utvikle et mer variert og spennende norskprodusert matvaretilbud. Det ligger store potensielle verdier i landbruket, og Høyre vil frigjøre disse for å styrke bøndenes muligheter til å utvikle gården videre.
Høyre vil gjennomgå rammebetingelsene for norske næringsmiddelprodusenter for å sikre økt mangfold, bedre kvalitet og mer konkurranse til beste for næringen og forbrukerne. Høyre er positiv til at bonden selv er medeier i produksjons- og foredlingsbedriftene, og ser på dette som et bidrag til å styrke selveierdemokratiet. Andre aktører må imidlertid sikres like konkurransevilkår og rom for å skape næringsaktivitet.
For å styrke jordbruket vil Høyre:
For å styrke skogbruket vil Høyre:
5.8 Reiseliv:
Høyres mål er flere lønnsomme og trygge arbeidsplasser i reiselivsnæringen. Det viktigste er å utvikle flere helårsjobber som kan sikre bosettingen i distriktskommunene.
Reiseliv er en av verdens raskest voksende næringer, og den gir arbeidsplasser og lokal utvikling ikke minst i mange distriktskommuner. Norge har et unikt utviklingspotensial med storslått natur, rikt mangfold av kulturminner og velbevarte kulturtradisjoner. Høyre vil derfor føre en politikk som kan bidra til at storslått og ren norsk natur i enda større grad kan gi lønnsomme arbeidsplasser i hele landet. Reiselivsnæringen må utvikles gjennom satsing på innovasjon, nye produkter, kompetanse og markedsføring.
For å styrke reiselivsnæringen vil Høyre:
5.9 Maritime næringer:
Høyres mål er en levedyktig skipsfartsnæring som både bidrar til bosettingen i distriktene og gir livsgrunnlag for bedrifter i leverandør- og utstyrsindustrien. Det viktigste er å gi skipsfarten rammebetingelser som gjør det attraktivt å være lokalisert i Norge og å innføre nye regler for opprydning etter skipsforlis for å forhindre miljøkatastrofer.
For å sikre næringens konkurransedyktighet og beholde maritim kompetanse i Norge mener Høyre at rammevilkårene for skipsfartsnæringen må være på nivå med rammevilkårene i EU. Samtidig er det viktig at Norge også bidrar til å utvikle et internasjonalt regelverk for å ivareta bestemmelser knyttet til sikkerhet, miljø og bekjempelse av svart økonomi.
Klimaendringer og mindre is i Nordishavet medfører at skipsfarten vil øke. Høyre vil derfor prioritere å sikre en rask regulering av internasjonal skipsfart i dette sårbare området.
For å få en konkurransedyktig og miljøvennlig maritim næring vil Høyre:
5.10 Petroleumsnæringen:
Høyres mål er å sikre en høy aktivitet i og videreutvikling av den norske petroleumsnæringen. Det viktigste er å bedre konkurransesituasjonen på sokkelen og å opprettholde et sterkt fokus på miljø og åpne for nye leteområder.
Olje- og gassressursene har gitt Norge enorme muligheter. Ikke bare gjennom de direkte inntektene fra salg, men i like stor grad gjennom alle de arbeidsplassene som er blitt skapt og den teknologiutviklingen som har skjedd i utstyrsindustrien, servicesektoren og petroleumsnæringen direkte. Dette er et meget godt utgangspunkt for eksport av norsk kompetanse, varer og tjenester.
Petroleumsnæringen har også mange gode år foran seg, og Høyre vil bidra til å sikre en fortsatt høy aktivitet på norsk sokkel. Høyre vil arbeide for økt forskning på tiltak som kan gi en bedre ressursutnyttelse, avklare miljøkonsekvenser i havet, gi bedre miljøløsninger og økt konkurransekraft for bedrifter knyttet til næringen.
Norsk petroleumsvirksomhet stiller oss overfor flere miljø- og klimamessige utfordringer, bl.a. når aktiviteten forflytter seg nordover langs kysten. Disse utfordringene skal tas på alvor både gjennom strenge krav til industrien og norsk innsats i det internasjonale klimaarbeidet.
Høyre mener det likevel må legges stor vekt på at ren norsk energi også kan være en del av løsningen for det internasjonale miljøarbeidet. Norsk olje- og gassproduksjon er en viktig del av energitilførselen i Europa, og erstatter energiformer med større CO2-utslipp på kontinentet.
For å styrke petroleumsnæringen vil Høyre:
5.11 Kunnskapsbaserte og tjenesteytende næringer:
Høyres mål er at eksisterende og nye kunnskapsnæringer skal utvikles til å bli en ny bærebjelke for landet. Det viktigste er å legge til rette for at nye ideer kan utvikles og skapes om til lønnsomme kunnskapsvirksomheter.
Mye av den tradisjonelle industrien i Norge er i svært stor grad basert på kunnskap, og grunnlaget for videre vekst ligger ofte i å utvikle kompetanse og ideer. Skal næringslivet utvikle seg videre, må det føres en politikk med gode rammebetingelser som bygger opp under kunnskap og kompetanse i alle ledd. Myndighetenes fremste oppgave blir å sikre en kunnskaps- og forskningspolitikk som trygger eksisterende jobber og legger grunnlaget for ny vekst. Det er ikke en politisk oppgave å plukke ut vinnerbransjer.
Kunnskapsnæringene i Norge består særlig av virksomheter og institusjoner innen IKT, marin bioteknologi, forskning og utvikling, arkitektur og design, ulike konsulent- og rådgivningsområder og undervisning. Kunnskapsnæringene følger ofte et annet arbeidstidsmønster enn de tradisjonelle næringene, uten at det gjenspeiles i dagens arbeidstidsbestemmelser. Innenfor kunnskapsnæringene er det mange arbeidstakere som gjerne ønsker seg mer fleksibilitet fremfor mer regulert arbeidstid.
En spesiell utfordring for kunnskapsnæringene er tilgang på kvalifisert arbeidskraft. Det er en trend at kunnskapsmedarbeiderne gjerne trekker mot byene og kunnskapsbedriftene trekker mot de store arbeidsmarkedsregionene. Med gode kommunikasjonsløsninger både innen datakommunikasjon og vare- og persontransport kan det skapes grobunn for mer desentralisering av de kunnskapsnæringene som er mest mobile og stedsuavhengige.
For å styrke kunnskapsnæringene vil Høyre:
Hører til temaene
Siste relevante artikler
- SV har fått skattesolstikk
- Nei til flyseteavgift
- Vil fjerne avgift på biodrivstoff
- Krever hjelp ut av strømkrisen
- - Senterpartiet må la distriktene skape egne verdier
Relevante spørsmål og svar
- Dyrevern
- Politikk for single
- Velferd eller skattekutt?
- Mer til dem som har mest fra før?
- Eiendomsskatt
Utskriftsvennlig versjon