Pressemelding
Høyre vinner skolevalget!
Høyre går i skolevalget klart fram i forhold til valget for fire år siden. Partiet har en oppslutning på 16,3 %, som er en framgang på 4,6 prosentpoeng fra valget for fire år siden. - Dette tyder på at Høyre er i siget frem mot valgdagen i stortingsvalget 14. september, sier Unge Høyre-leder Henrik Asheim.
Her er resultatene av årets skolevalg (2005-resultat i parantes)
Ap 23,8 (21,8)
Frp 23,7 (24,6)
H 16,3 (11,7)
SV 10,4 (16,7)
Venstre 6,0 (10,4)
Sp 5,7 (7,2)
Rødt 4,8 (4,3)
Krf 3,7 (3,7)
390 videregående skoler over hele landet med i alt 170 392 elever deltok i skolevalget. Det ble avgitt 130 998 stemmer, og det er ny rekord. Valgdeltakelsen var på 76,9 prosent.
Unge Høyre-lederen er klar på suksessoppskriften i skolevalget.
- Vi har snakket om Høyres skolepolitikk. Elevene vil ha en kunnskapsskole med karakterer og krav i stedet for en lekeskole. Vi har snakket om bedre lærere gjennom lærervurdering, en skole som prioriterer det viktigste gjennom valgfritt sidemål og en rettferdig vurdering med anonyme prøver, sier Asheim.
- Vi har hatt godt trente debattanter og gode saker som unge er opptatt av. Men vi skal ikke hvile. Nå skal Unge Høyre ut og kjempe for valgseier den 14. september og Erna Solberg som statsminister, sier leder i Unge Høyre, Henrik Asheim.
Han håper at skolevalget betyr en enda større oppgang for Høyre.
- Dette er det endelige varselet om at Høyre kan gjøre et brakvalg. Når vi også tenker på at Høyre aldri har oppnådd et valgresultat som ligger under resultatet i skolevalget, er det all grunn til å se lyst på valget, avslutter Asheim.
Blå valgvind i skolevalget (TV2.no)
Relevante saker
Hendelse
-
Valg 2009
- Nå ville Stortinget blitt blått
- Fem Høyre-ordførere inn på Tinget
- Høyre går forbi FrP i ny partimåling
- Stortingsgruppen 2009-2013: Ny kraft til bølgen
- Komitéfordelingen for Høyre er klar
- Beste oppslutning for Høyre på 5 år i ny partimåling
- Komitélederfordelingen i Stortinget klar
- Høyres nye stortingsgruppe møtes for første gang
- Høyres nye stortingsgruppe 2009-2013
- Medlemsrekord for Høyre
Utskriftsvennlig versjon