Artikkel
Høyres ungdomsskolekonferanse
Mandag 8. februar inviterte Høyre til skolepolitisk konferanse, med fokus på ungdomsskolen. Det ble en spennende og innholdsrik dag, med ulike innfallsvinkler til dagens norske ungdomsskole. Målgruppen var skolepolitiske ansvarlige i kommuner og fylker, gruppeledere. Konferansen avholdes på Høyres Hus, i Store sal. Møteleder er Henrik Asheim, leder av Unge Høyre.
Slik forløp konferansen:
Kl. 1000-1015
Velkommen v/ Høyres leder, Erna Solberg
Kl. 1015-1045
Ungdomsskolen: Hva kan vi lære av Klasse 10B? v/ Thomas Nordahl, professor i pedagogikk og kjent fra den pågående NRK-serien "Klasse 10B". Om serien.
Kl. 1045-1130
Sofasamtale med tre representanter fra skole-Norge etterfulgt av spørsmålsrunde
- Hva gjør barneskolen for å forberede elevene på ungdomstrinnet? v/ Rektor Grethe Ollila, Storelva kombinerte skole Tromsø
- Ungdomstrinnet: Hva skal til for å holde interessen for skolen ved like?
- Hvordan få til bedre sammenheng mellom videregående og ungdomstrinnet? v/ Rektor Pål Riis, Ullern videregåendeskole
Kl. 1130-1230: Lunsj
Kl. 1230-1245: "Enkeltindividet" v/ Lene Kongsvik Johansen, komiker
Kl. 1245-1345: "Best practice" - møte med tre skoleeiere som får det til
- Einar Inge Målsnes, ordfører Balestrand kommune
- Erlend Jordal, kommunalråd skole Stavanger
- Torger Ødegaard, skolebyråd Oslo
Kl. 1345-1415: "Hva kan du gjøre?" Minglegrupper blant deltakerne
Kl. 1415-1445: Pause med lett servering
Kl. 1445-1515: Hva kan BI lære norske skoleledere? v/ Johan From, professor og leder av skolelederprogrammet på BI. Les mer om skolelederprogrammet her.
Kl. 1515-1525: "Hvorfor får ikke foreldrene engasjere seg?" Kåseri av Gunnar Stavrum, ansvarlig redaktør Nettavisen
Kl. 1530-1600: Foreldrenes rolle i ungdomsskolen? Møte med skoleleder og forelder fra en skole som har gått nye veier
Kl. 1600-1630: "Hvordan forsterke gode læringsmiljøer og forebygge mobbing i ungdomsskolen?"
v/ initiativtaker i MOT Atle Vårvik og MOT-ambassadør Samsaya. Les mer om organisasjonen MOT og deres arbeid med ungdom her
Kl. 1630- Yes we can! v/ Elisabeth Aspaker, Høyres utdanningspolitiske talskvinne
Kl.17-18. Erlend Jordal, kommunalråd for skole i Stavanger, presenterer "Stavangerskolen" som kvalifiserte til Skoleeierprisen 2010!
Hører til temaene
Politikere
Siste relevante artikler
- Mener barn bør lære flere språk
- Språk i en globalisert verden
- Etterlyser mer åpenhet om skolen
- Løft for språkfagene
- La lærerne være lærere!
Utskriftsvennlig versjon